Narzeczeni pragnący zawrzeć sakramentalny związek małżeński, który powodowałby zaistnienie także cywilnych skutków według prawa polskiego, winni:
Zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego - właściwego ze względu na miejsce zameldowania jednej ze stron - w celu dokonania formalności wynikających z prawa cywilnego, to jest:
- otrzymania "Zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa" - cywilnego (3 egzemplarze). Na odwrotnej stronie tego "Zaświadczenia" znajduje się formularz dokumentu, który będzie wypełniony w danej parafii i po zawarciu małżeństwa przesłany do USC;
- złożenia oświadczeń o nazwiskach stron i dzieci po zawarciu małżeństwa;
W Biurze Parafialnym zgłosić się najpóźniej na 2 miesiące przed ślubem, w celu podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu - spisanie protokołu badania kanonicznego przepisanego prawem kanonicznym (kościelnym).
Wymagane dokumenty
- Dokument z Urzędu Stanu cywilnego - "Zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa"
- Świadectwo chrztu (ważne 3 miesiące od daty wypisania),
- Zaświadczenie o bierzmowaniu (z reguły powinno być wpisane na Świadectwie Chrztu, jeżeli nie jest wpisane, wydaje Parafia, w której byłeś(aś) bierzmowany(a),
- Świadectwo z religii (z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej),
- Zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim (jest w programie ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej - licealnej lub zawodowej).
Po złożeniu w/w dokumentów w Biurze Parafialnym narzeczeni są zobowiązani brać udział w bezpośrednim przygotowaniu do Sakramentu Małżeństwa:
- wykładów, które odbywają się dla narzeczonych naszego dekanatu w Parafii św. Mikołaja w Gdyni Chyloni, w każdy 3 weekend miesiąca (piątek i sobota).
- do uczestnictwa w Poradnictwie Rodzinnym - w 3 spotkaniach, we wtorki, w godzinach ustaleń z prowadzącą Poradnictwo.